Skip to main content

Faculty & Staff Listing

Administrative Leaders

Genét Holcomb

Genét Holcomb

Principal

Krista Townsend

Krista Townsend

Assistant Principal

Kathleen Keelin

Kathleen Keelin

Assistant Principal

Tina Baugh

Tina Baugh

Bookkeeper/Office Manager

Sherri McKinnon

Sherri McKinnon

Registrar

Cami Hammond

Cami Hammond

Secretary

M. Williamson

Heather Standridge, RN

Nurse

Instructional Leaders (Alphabetical)

Stephanie	Akers

Stephanie Akers

First Grade

Amy	Allen

Amy Allen

Kindergarten

Jessica	Atchison

Jessica Atchison

Kindergarten

Wendy	Avery

Wendy Avery

First Grade

Margaret	Bell

Margaret Bell

ESL/ELL

Allison	Boyd

Allison Boyd

Special Education

Meg	Boyett-Cummingham

Meg Boyett-Cummingham

Art

Brooke	Brock

Brooke Brock

Special Education

Kristi	Brooks

Kristi Brooks

Second Grade

Tanya	Brooks

Tanya Brooks

Second Grade

Mandy	Chitwood

Mandy Chitwood

Kindergarten

Maria	Clark

Maria Clark

First Grade

Mary	Cline

Mary Cline

First Grade

Dee	Cooke

Dee Cooke

Kindergarten

Nesha	Davis

Nesha Davis

Kindergarten

Suzanne	Davis

Suzanne Davis

Kindergarten

Denise	Eddleman

Denise Eddleman

Special Education

Sonya	Eggleston

Sonya Eggleston

STEM

Casey	Ford

Casey Ford

First Grade

Kelli	Francis

Kelli Francis

Second Grade

Camden	Garner

Camden Garner

First Grade

Brenda	Glass

Brenda Glass

Kindergarten

Kristina	Harper

Kristina Harper

Second Grade

Kaley	Hays

Kaley Hays

Kindergarten

Laura	Headley

Laura Headley

Interventionist

Erica	Hogge

Erica Hogge

First Grade

Carmon	Jackson

Carmon Jackson

Special Education

Dana	Janney

Dana Janney

First Grade

Rhonda	Jenkins

Rhonda Jenkins

Interventionist

Laura	Kaylor

Laura Kaylor

Library Media Specialist

Melinda	Kayton

Melinda Kayton

Second Grade

Paige	Kendrick

Paige Kendrick

Special Education - Speech

Danette	Kubas

Danette Kubas

Second Grade

Angie	LaCroix

Angie Lacroix

Second Grade

Margaret	Logan

Margaret Logan

Second Grade

April	Maner

April Maner

First Grade

Christine	McCall

Christine McCall

First Grade

Bethany	Mooney

Bethany Mooney

First Grade

Rena	Murphree

Rena Murphree

Special Education

Shawn	Nash

Shawn Nash

Physical Education

Cristina Butera

Cristina Newell

ESL

Jennifer	Newhouse

Jennifer Newhouse

Special Education

Barbara	Reese

Barbara Reese

Math Coach/Interventionist

Sheryl	Register

Sheryl Register

Second Grade

Terri	Rober't

Terri Rober't

First Grade

Scott	Scharding

Scott Scharding

Physical Education

Willamena	Singleton

Willamena Singleton

Kindergarten

Jordan	Smiley

Jordan Smiley

Kindergarten

Holly	Smith

Holly Smith

Music

Misty	Snow

Misty Snow

Second Grade

Frank	Stronge

Frank Stronge

Second Grade

Daphne	Thornthwaite

Daphne Thornthwaite

Kindergarten

Kristen	Underwood

Kristen Underwood

Kindergarten

Instructional Support Team

Michelle Bush

Paraprofessional

Elizabeth Collins

Paraprofessional

Windy Croft

Paraprofessional

Tabitha Drake

Paraprofessional

Brittany Fairbanks

Paraprofessional

Christy Garrison

Paraprofessional

Sunny Harris

Paraprofessional

Jennifer Hernandez

Bilingual Paraprofessional

Amy Lash

Paraprofessional

Angela Mansel

Paraprofessional

Judy Mooney

Paraprofessional

Vanessa Simpson

Paraprofessional

Danielle Smith

Paraprofessional

Jenifer Stewart

Paraprofessional

Maintenance/Custodial Support Team

Tim Franks

Maintenance

Brenda Fenley

Custodian

Brad Rhodes

Custodian

Jennifer Whitworth

Custodian

Child Nutrition Support Team

Katharine Dixon

CNP Manager

Pam Alverson

CNP Asst. Manager

Laural Edwards

CNP

Diane King

CNP

Tear Lee

CNP

Adreanne Conwell

CNP

updated 1-17-19

Stay informed about what is happening around Calera

Join the listserv Today!